Od lat mówi się, że specjaliści IT mogą liczyć na wyjątkowo wysokie wynagrodzenia oraz szereg benefitów pozapłacowych. W ostatnim czasie w tym sektorze nastąpiło jednak bardzo dużo zmian. Były one spowodowane m.in. wojną na Ukrainie, rosnącą popularnością sztucznej inteligencji czy rozwojem handlu internetowego. W tym momencie na wysokość zarobków specjalistów IT wpływa przede wszystkim spowolnienie gospodarcze i wysoka inflacja. Jakie były zarobki w IT w pierwszej połowie 2023 roku?
Zarobki specjalistów IT w Polsce
Od dłuższego czasu mówi się, że specjaliści IT zarówno w Polsce jak i na całym świecie mogą liczyć na wyjątkowo wysokie wynagrodzenia. Warto jednak wiedzieć o tym, iż na dokładną wysokość uzyskiwanych zarobków wpływ ma szereg zróżnicowanych czynników. Różnice w dochodach są niekiedy bardzo duże. Wpływ ma na to m.in. specjalizacja – na najlepsze wynagrodzenia mogą liczyć fachowcy mający wiedzę na temat najpopularniejszych technologii.
Dodatkowo, istotne jest doświadczenie. Stanowiska dzieli się na trzy kategorie – junior developer, mid developer oraz denior developer. Do tej pierwszej kategorii zaliczają się początkujący programiści, którzy nie mają dużego doświadczenia, dlatego ich zarobki są najniższe. Z kolei mid developerzy to osoby mające już jakieś doświadczenie, dzięki czemu mogą swoje zadania wykonywać samodzielnie. Senior developer to najwyższe stanowisko – są to specjaliści o największej wiedzy i doświadczeniu. Mogą oni kierować ludźmi, nadzorować projekty, a ich wynagrodzenia są zdecydowanie najwyższe. Aby objąć stanowisko senior developera, trzeba najczęściej spełnić wiele warunków a także mieć szerokie portfolio.
Raport wynagrodzeń 2023: wzrost pensji w IT zahamował
Jak wynika z raportu płacowego “Zarobki w IT – pierwsza połowa 2023″ przygotowanego przez Devire, po raz pierwszy od niema 10 lat wzrost oczekiwań finansowych zahamował. W pierwszym półroczu 2023 roku miała miejsce stabilizacja stawek a także oczekiwań finansowych i budżetów kadrowych w prawie całej branży.
Jednym z obecnych trendów jest też fakt, iż teraz znalezienie specjalistów IT jest zdecydowanie łatwiejsze. Wynika to z faktu, iż – jak wskazują autorzy raportu – kandydaci są bardziej otwarci na negocjacje. Z kolei pracodawcy, których bolączką są niskie budżety, nie mają takich możliwości, by spełniać bardzo wygórowane oczekiwania kandydatów. Z tego powodu muszą proponować niskie stawki, aby realizowane przez nich projekty mogły zachować rentowność.
O tym, czy w branży IT mają miejsce podwyżki czy też nie, wpływa w największym stopniu dynamika zatrudnienia. Procesy rekrutacyjne wskazują na to, jaka jest dokładnie kondycja finansowa przedsiębiorstw. Obecnie sytuacja finansowa firm jest zróżnicowana. Ograniczenia budżetowe wynikające z inflacji i spowolnienia gospodarczego powodują, iż oferowanie pracownikom podwyżek jest znacznie trudniejsze.
Kto może liczyć na podwyżki w IT?
Czy brak podwyżek w IT dotyczy wszystkich specjalistów? Okazuje się, że nie. Przedstawiciele wybranych specjalizacji mogą liczyć na wzrosty wynagrodzeń. Dotyczy to m.in. specjalistów z obszaru Big Data, AI oraz DevOps/Cloud. Ze wskazanego raportu wynika, że specjaliści z długim stażem pracy otrzymują średnie podwyżki wynoszące około 8%.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat obecnych zarobków w branży IT w raporcie “Zarobki w IT – pierwsza połowa 2023″ przygotowanym przez Devire, na: https://www.wynagrodzenia.devire.pl/raport-zarobki-it-2023/?_ga=2.119184395.309368749.1692165815-1685685246.1660733714.